Milwall FC

Tam ismi Milwall Football Club olan, Milwall Fc Güneydoğu Londra’nın Bermonsday bölgesini temsil eden bir İngiliz takımıdır. İngiltere Championship Ligi’nde 21 puanla 13. Sırada mücadelesine devam etmektedir. Forma renkleri mavi-beyaz olmakla birlikte The Lion yani Aslanlar olarak anılmaktadırlar. Milwall Rovers olarak kurulan takım 1890 yılında Milwall Athletic olarak değiştirildi. 1910 yılında tekrar değişime giderek bugünkü ismini aldı. Kulübün başkanı John Berylson, teknik direktörü Neil Harris’tir. Aslan armalı bir takımdır, lakabını da buradan almaktadır.

milwall-fc

Milwall Kulübünün Tarihçesi

3 Ekim 1885 yılında kuruldu. West Ham’la  aralarındaki rekabet İngiltere’nin en eski derbisidir. İkisinin rekabeti “Green Street Hooligans” adıyla West Ham taraftarının gözünden filme konu olmuştur. Filmde sahneler genel olarak kavga ve dövüş üzerine kurgulu. Filmde West Ham takımının neden Milwall’dan nefret ettiği anlatılmamış çoğunlukla kavga sahneleri çekilmiştir. Aynı semtin iki komşusu kanlı bıçaklı iki takımı haline geliyor. İlk yıllarında tersaneciler diye anılırken, 1900 yılında FA Cup yarı finaline yükselince armasına aslan eklenmiş ve Aslanlar lakabıyla anılmaya başlanmıştır. Milwall’ın tarihi West Hamla iç içedir.

Milwall’ın Başarıları

Milwall’ın aldığı kupalar mevcut değildir. Kariyerinde hiç kupa alamamış, Milwall, Lig’den çoğu kez düşüş yaşamıştır. Genellikle West Hamla mücadelesi bilinirken, kupa alamaması takım ve taraftar için büyük eksikliktir. Şu ana kadar kupa alamamasının nedeni inişli çıkışlı oyun anlayışlarıdır. Tek başarısı UEFA kupasında mücadele etmesi.

Milwall’ın Stadyumu

Milwal’ın stadı The Old Den Stadyumu’dur. 4536 koltuk olmakla beraber 20,030 kişilik kapasitesi vardır. 22 Ekim 1910 tarihinde açılmıştır. Milwall stadyumun sahibi değil kiracısıdır. 83 yıl boyunca da Milwall’ın iç saha maçları burada yapıldı ve stat 1993’de yıkıldı. Tazı, motosiklet yarışları yapıldığı gibi Milwall, stadı eğitim içinde kullanırdı. Klasik bir İngiliz stadyumu gibidir, dikdörtgen şeklindedir ve her tribün arasında boşluk vardır. Stat ve çevresinin tehlikeli bir havası vardır.

milwall-fc-stadyum

Milwall’ın Yıldız Oyuncuları

Steve Morison attığı 76 golle Milwall’ın efsane oyuncuları arasına girmiştir. Hala Milwall’da oynamakla beraber, kulüp tarihinin en fazla gol atan futbolcusudur. Taraftar tarafından çok sevilmekte, adına tezahüratlar yapılmaktadır. Milwall formasıyla 214 maça çıkmış oynadığı takımın formasının hakkını vermiştir.

Neil Harris ise 1997-2008 yılları arasında Milwall’da oynamış, 258 maça çıkarak kulüp tarihinin en fazla maça çıkmış oyuncusu olmuştur. 258 maçta 67 gol atarak iyi bir gol ortalaması yakalamıştır. Şuanda takımın teknik direktörlüğünü yapmaktadır.

Milwall’ın Taraftar Grupları

Milwall taraftarı ülkenin en belalı taraftarları arasında gösterilir. Milwall taraftarı ırkçı ve faşist olarak bilinir. Kulübün ilk açıldığı zamanlar, taraftarlar arasında kadın ve siyahi taraftar bulunmaması bunun en büyük kanıtıdır. Takımların nerdeyse çoğunun Milwall takımını sevmemesinin nedeni Milwall taraftarının yaptığı Fair Play’e uygun olmayan hareketlerdir. Milwall taraftarı Leeds maçında, 80’lerde Leeds şehrinde çok sayıda can alan seri katil “Yorkshire Kasabı”na  gönderme yapacak bir harekette bulunmuş, Leeds taraftarını kızdırmıştır. Leeds kalecisi Kasper Schmeicheal’a şişe fırlatarak olayları daha da alevlendirmiştir. 1981’de Deptford yangınında hayatını yitiren 13 siyahi gencin ölümünden sonra ırkçı bir harekette bulunan Milwall taraftarı ”Evet, şimdi karar verdik zenciler petrolden daha iyi yanıyor!” diye tezahürat yaparak karşı takımın taraftarını daha da kızdırmışlardır. Ezeli rakibi West Ham gibi dursa da asıl rakibi Chealse’dir. İki taraftar grubu birbirinizi hiç sevmez ve şiddet içeren kavgalar yaparlar. Bu kavgalarda yaralanmalar olduğu gibi, çok fazla kan dökülmüştür.