Coventry City FC Kuruluş Ve Yükseliş Macerası

Coventry City FC hakkında bilgi, Coventry diğer adıyla Sky Blues takımı 1883 yılında kurulmuştur. Coventry merkezli kurulan Caventry City FC bir İngiltere futbol kulübüdür. Mavi ve beyaz forma renklerinden dolayı Sky Blues yani Gök Mavililer anlamıyla da anılmaktadır. 1883 yılında kurulan Coventry City 1992 yılında kurulan Premier League kurucu kulüplerinden birisidir. Kulüp 1899 yılından 2005 yılına kadar olan sürede iç saha maçları için Highfield Road Stadium’da oynamış, 2005 sonrası 32.609 kişi kapasiteli Ricoh Arena’ya taşınmıştır. Caventry City FC kulüp başkanlığında İngiliz Tim Fisher görev alırken teknik direktörlükte İngiliz isim Tony Mowbray takıma yön göstermektedir. Takım son dönemde 1. Lig’de mücadele etmektedir.

coventry-city-fc

Coventry City FC Tarihçesi

Coventry City’nin tarihi, 1883 yılında İngiltere Coventry şehrinde kurulması ile başlamıştır. Kulüp kurucusu Willie Stanley Şarkıcılar firması tarafından kurulmuş ve 1898 yılına kadar Şarkıcı FC olarak bilinmiştir. 133 yıllık tarihinde birçok gelişmeye tanık olan kulüp için inişli çıkışlı zamanlar geçiren takım 1967 yılından 2001 yılına kadar olan sürede 34 sezon boyunca en üst liglerde mücadelede yer almıştır. Birçok iyi ismi ağırlayan ve kulübünde başarılarıyla yer almasını sağlayan Coventry 1992 yılında kurulan Premier League kurucu kulüpleri arasında yer alırken Premier 1. Lig’ine kadar yükseliş göstermiştir. Tarihinde en iyi başarıyı 1987 yılında FA Cup şampiyonluğu ile kupa, 1990 yıllarında Lig Kupası’nda da yarı final şansı olmuştur.

Coventry City FC Başarıları

Coventry City’nin aldığı kupalar için bakılırsa tarihi başarılarında ilk akla gelen 1987 yılı Tottenham Hotspur ile yapılan karşılamada 3-2 yenerek FA Cup şampiyonluğu alması ve kupayı kazanması olur. 1981- 1990 yılları yıllarındaki Lig Kupası karşılaşmalarında yarı finale kadar yükseliş saplayan Coventry City tarihteki yerini almıştır. 1967 ve 2001 yılları arasında sürekli olarak üst düzey liglerde top koşturan takım 2015- 2016 sezonunda 8. olarak kapanış yapmıştır. Son dönem 1. Lig’de yer alan Gök Mavililer yeni sezonda da en iyisi için çalışmaya devam ediyorlar.

Coventry City FC Stadyumu

Coventry City Fc stadyumu 2005 yılına kadar Highfield Road’du.  106 yıl Coventry City FC için ev sahibi olan Highfield Road Stadyumu Coventry İngiltere’de 1899 yılında inşa edilmişti ve 30 Nisan 2005 tarihinde son maçın yapıldığı stadyum koltuklu olarak 23.489 kişi kapasiteliydi. Son maçın ardından yıkılan stadyum geride kalırken kulüp 2005 yılında inşa edilen Ricoh Arena’ya taşınarak maçlarına burada devam etti. Yeni stadyumun 32.609 kişilik kapasitesinin yanı sıra 6000 metrekarelik de sergi salonu, bir otel ve bir de kumarhanesi bulunmaktadır. 40.000 kişilik konser kapasiteli stadyumda ilk maç karşılaşması 20 Ağustos 2005 tarihinde yapıldı.

coventry-city-fc-stadyum

Coventry City FC Yıldız Oyuncuları

Coventry City FC efsane oyuncuları ilk ismi olarak akla gelen efsane oyuncu Clarrie Bourton’dur. 1931 ve 1937 yılları arasında Coventry City FC adına oynayan yıldız oyuncu ilk yıl 1931-32 sezonunda Futbol Ligi Gol Kralı ünvanını hak etmiştir.  Bourton’un oynadığı 1936 yılında Coventry City Second Division Third Dividion Güney Şampiyonu olmuş ve efsane oyuncu Onursal Ödülüne layık görülmüştür. Kulüp ile yaptığı 6 sezonluk anlaşmada 577 gol atan Coventry City takımının 173 golüyle Bourton tek başına takımına katkıda bulunmuştur ve adını yazdırmayı başarmıştır.

Coventry City FC Taraftar Grupları

Coventry City taraftarı Gök Mavililer için sadece İngiltere’de değil dünya çapında birçok taraftar kulübü kurmuşlardır. Bunlardan bazıları; Coventry City Kenilworth Kulübü, Coventry City Kulübü İrlanda Şubesi (İrlanda Cumhuriyeti), Coventry City London Şubesi, Coventry City Cape Town Kulübü (Güney Afrika). Sky Blue adı altında toplanan taraftar grupları birçok kulüp ve kuruluş ünvanı altında bir araya gelerek takımına ve sevenlerine katkıda bulunacak planlamalarda bulunuyor ve kazanım sağlıyorlar. Dünyanın birçok yerinden destek vererek yanlarında olmaya çalışıyorlar sosyal sorumluluk adına da görev yürüten gruplar birçok alanda örnek teşkil ediyor.